Novinky

Chceme-li být eko?

Díky mým nynějším zájmům navštěvuji často rozličné výstavy po celé Evropě. Mimo jiné také výstavy dětských hraček a ostatních volnočasových aktivit. V době, kdy mi toto téma nebylo zas tak blízké, jsem se domníval, že už dávno vyrostla generace rodičů s úplně novými názory na ekologii životního prostředí. Když se ovšem jedná o něco globálního, z valné většiny zájmy společnosti jsou více důležité než reálie každodenního života. Nikdy jsem neprováděl žádné výzkumy, nejsem expert, přesto ale považuji za důležité se podělit s vámi o své skromné postřehy.

V tištěných a internetových publikacích, na sociálních sítích a fórech se celkem správně a racionálně diskutuje na seriózní téma ekologičnosti našeho každodenního života: o vzduchu, který dýcháme, potravinách, jež konzumujeme, nábytku, který máme v domácností a o spoustě dalšího, s čím každodenně přicházíme do styku. Ještě serióznějším se toto téma stává ve spojitosti s našimi dětmi. Avšak ve skutečnosti jsem se setkal s něčím úplně jiným.

Téměř třetina celkové plochy reprezentačních pavilonů bývá zpravidla vyhrazena pro virtuální realitu. S ohledem na dobu, v niž žijeme, nebylo by na tom nic překvapujícího, pokud by iniciální složkou této reality nebyla útočnost. Absolutní většina počítačových her je destruktivního charakteru a vyvolává nejen závislost, ale i agresivitu a psychická narušení, které jsou jen těžko napravitelné a mohou s sebou do budoucna nést nepříjemné následky. Samozřejmě, určovat diagnózy je prací lékařů, ale úkolem společnosti je jim tuto úlohu neustále připomínat. Když se dívám na skupinu středoškoláků, které vpadnou do dveří pavilonu a s neuvěřitelným hlukem běží ke svým oblíbeným joystickům a monitorům. Zamýšlím se nad tím, zda v jejich životě existuje alespoň jedno další místo, kam jsou ochotni dorazit tak brzy a včas.

Záměrně se nechci věnovat fast foodu. Už na toto téma toho bylo řečeno a napsáno až příliš, což podle mě vyvolalo zcela opačný efekt, než by mělo.

Naopak bych se chtěl blíže podívat na trh dětských hraček. Tento segment trhu má kolosální proporce. Pokud ale shrnu většinu výstav určených pro děti, vejde se to do jedné věty: plast, nekonečné množství plastu rozličné jakosti a zápachu, od nejlevnějšího toxického do dražšího a nezávadného, ve všech možných barvách a zpracováních.

Výrobců a prodejců, reprezentujících na výstavách ekologické hračky ze dřeva, lepenky, látky, či jiných přírodních materiálů je málo, lze je spočítat na prstech jedné ruky. Vedle jejich stánků běhají dětí a pozorují je rodiče, jež se s velkým a upřímným zájmem pouští do řeči o ekologii a přírodě. V rukou přitom mají plastové tašky nacpané plastovými hračkami, na které jsou zvyklé už celá léta. Převahu plastu jde jen těžko přecenit. Dnešní domácnost (ale i firmu, či jinou organizaci) už nejde představit bez plastového nádobí, předmětů v interiéru a jiných předmětů spotřeby. Přitom ale každý dospělý člověk dobře rozumí, jak moc se plast liší od přírodních materiálů.

Z jakého důvodu se to děje? Proč obětujeme zdraví a budoucnost naších dětí a volíme praktičnost? Dle mého názoru, hlavní příčinou je nízká úroveň vědomí, a taky strach a neochota si brát odpovědnost za budoucnost nejenom svých dětí, ale i za svou vlastní. Můžeme donekonečna naříkávat na spiknutí a monopol výrobců, ale pokud se jednoho dne neodhodláte vyhodit veškeré mističky, lopatky, lžičky a neuvolníte prostor kolem sebe a svých děti od toxických předmětů, které jsou jednoduše nahraditelné papírem, nůžkami a lepidlem, nic se nezmění a už zdaleka ne globálně.

Nespoléhejte se na to, že si pro vás něco udělá stát, nebo politické a sociální organizace. Vytvořte si eko život kolem sebe, ve svém vlastním malém světě. Bude to váš osobní vklad do ekologie země a budoucnosti vašich děti.

Piknik v Havlíčkových sadech

Ahoj všem!

Tak jsme se dočkali léta a skvělého počasí a proto eko-život v Ekohradě je v plném proudu. Společně se školou Smart Games Smart Kids jsme se zúčastnili výletu do přírody, byl to úžasný piknik pro děti a rodiče v Havlíčkových sadech.

Bylo to velmi užitečné pro stávající maminky, ale i zábavné pro děti. Sestavovali jsme hračky z lepenky a společně je zdobili. Ovšem že klukům se nejvíc líbila lepenková hračka – „Můj domeček“, vešli se do ní hned tři kluci najednou. A abyste se nedivili – domeček vydržel až do konce zábavy.

Holky na druhou stranu si oblíbily Alenčin domeček. Je to skvělá ekologická hračka ve tvaru menšího domečku pro panenky. Snadno si ho dokázaly sestavit holčičky ve věku 5 let, a k tomu nebylo použito žádné lepidlo ani jiné upevňovací prvky! Jejích první designerské pokusy ve vlastní výzdobě můžete posoudit z fotek, které jsme pořídili během výletu.

Rodiče také nezůstali nestranné, neboť tvořit celou rodinou je nejen zábavné, ale i užitečné: pomáhali dětem vybarvit velký dům a byli velice překvapení výsledky holčičí designerské práce. Posuďte i Vy, jak to dopadlo.

Zahájení v Čechách

 

Vážené a milí přátele,

Společnost «De Sas group» by se s Vámi ráda podělila o skvělou novinku, že tady v Čechách od 2 května 2016 mimočasové město EkoHrad otevře dokořán svá vrata všem, kdo si přeje mít ekologičtější život.

Tento vzácný hrad byl někdy dávno stvořený s láskou ke svým obyvatelům a všemu, co ho obklopuje. A právě teď přijímá všechny bez ohledu na národnost, věk a jiné životní zásady. Počet jeho obyvatel stále roste každý den.

Člověk, který žije ve shonu velkoměsta, obtížně by hovořil o přízni životního prostředí. Skládky, odlesňování, znečištění vody a ovzduší, plastové hračky pro děti a potřeby pro domácnost – to vše má přímý dopad na ekologii a čistotu našeho života. Pokrok udělal hodně pro pohodlí a vývoj moderní společnosti, ale zároveň výrazně odcizil člověka od přírody.

Proto cílem běžného obyvatelé Ekohradu je – žít takovým způsobem, aby tep každého srdce byl v souladu s rytmem vesmíru, aby vnitřní svět byl v dokonalé harmonii s přírodou.

Ke konci školního roku a začátku letních prázdnin obyvatele Ekohradu chtějí uvést ekologické lepenkové hračky pro děti. Tyto hračky z lepenky jsou vysoce ekologické a bezpečné, všechno je promyšleno do detailů, proto je dokážou poskládat a zase rozebrat i ty nejmenší členové vaši rodiny.

Tyto hračky — opravdové pohádkové město, vytvořené Vámi a vaším dítětem: sami si ho postavíte a ozdobíte. Hračky si můžete vybarvit a ozdobit spolu s dítětem! Nakreslete na ně vše, co budete chtít!

Lepenkové hračky z EkoHradu budou také zajímavé pro dospělé, které jsou schopné náležitě ocenit humor, zábavu a péče o životní prostředí. Pomůžeme Vám vytvořit kulisy k jakékoli příležitosti, oslavě a narozeninám. Naši hračky umožní Vám eko- snadně a eko-zábavně se navrátit zpět do bezstarostného dětství a zažít ještě jednou upřímnou radost v harmonii s přírodou.

Duben 20,2016